Aktualności z życia szkoły

WYCIECZKA DO BERLINA

15 grudnia 2016 roku 20 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Wolina wraz z opiekunami, odwiedziło stolicę Niemiec. Celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Pergamońskiego – Pergamon Museum i udział w tradycyjnym jarmarku bożonarodzeniowym na Placu Żandarmerii – Gendarmenmarkt. Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od Muzeum Pergamońskiego, na Wyspie Muzeów, w którym znajdują się trzy duże kolekcje: Zbiory Sztuki Antycznej (Antikensammlung), gromadzące świadectwa architektury hellenistycznej i rzymskiej, Muzeum Przedniej Azji (Vorderasiatisches Museum) oraz Muzeum Sztuki Islamskiej (Museum für Islamische Kunst). Uczniowie mogli podziwiać w muzeum min: Babilońską bramę Isztar, fasadę pałacu Mszatta, Bramę targową z Miletu. Kolejnym punktem wycieczki była Brama Brandenburska, najbardziej znany symbol Berlina oraz siedziba niemieckiego Bundestagu – Reichstag. Ostatnim punktem wycieczki był jarmark świąteczny na najpiękniejszym placu w Berlinie – „Placu Żandarmerii” – Gendarmenmarkt. W drodze na jarmark, uczniowie mogli podziwiać pozostałe osobliwe zabytki Berlina: Pomnik pomordowanych Żydów Europy – Pomnik Holocaustu, Uniwersytet Humbolta, Plac Poczdamski, wieżę telewizyjną na Alexanderplatz. Jarmark świąteczny Weihnachts Zauber Gendarmenmarkt rozpościera się pomiędzy dwoma kopułami – od północy Katedry Francuskiej, a od południa Katedry Niemieckiej. Pomiędzy nimi, na tyłach placu, stoi gmach Konzerthaus, sali koncertowej wybudowanej na miejscu spalonego w XIX w. Teatru Narodowego. Na jarmarku można było poczuć niezwykłą, świąteczną atmosferę. Przepiękna sceneria, unoszące się w powietrzu zapachy cynamonu, grzanego wina, słodkich ciasteczek, pieczonych kiełbasek, to tylko niektóre z wielu atrakcji tego jarmarku. Poza straganami z ekskluzywnymi artykułami rękodzieła, ozdobami choinkowymi, upominkami i specjałami kulinarnymi można było podziwiać występy muzyczne. Wyjazd do Berlina był dla uczniów nie tylko okazją do obejrzenia wielu ciekawych miejsc stolicy Niemiec, lecz również do bliższego poznania tradycji Świąt Bożego Narodzenia oraz kultury naszych sąsiadów.

                                                                                                                                                                                        Agnieszka Temkowicz

img_8150 dsc_7875 dsc_7846 dsc_7841 dsc_7831 dsc_7799 dsc_7823 dsc_7798 dsc_7745 dsc_7735

dsc_7931 dsc_7908 dsc_7906 dsc_7905 dsc_7899 dsc_7898 dsc_7894 dsc_7888 dsc_7886 dsc_7857 dsc_7853 dsc_7851 dsc_7847