Aktualności z życia szkoły

Z wizytą w stolicy Wielkopolski

W czwartek 09 czerwca 2022 r. uczniowie z  klasy II TH, III TH po gimnazjum oraz III LO po szkole podstawowej pojechali na wycieczkę do Poznania, stolicy Wielkopolski. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie Zamku Cesarskiego oraz Ogrodu Botanicznego.
Już podczas podróży mogliśmy podziwiać piękne widoki zza szyby pociągu.

Pierwszym przystankiem był Zamek Cesarski najważniejsza budowla Dzielnicy Cesarskiej, powstała dla ostatniego cesarza niemieckiego i króla Prus Wilhelma II. Zamek został zaprojektowany przez Franza Schwechtena, jednak wiele elementów wprowadzono
na życzenie Wilhelma II. Na terenie zamku mogliśmy zwiedzić również wystawę  Gaudíego. Gaudi to genialny architekt, wizjoner, „czarodziej architektury”. Jego modernistyczne, wręcz rewolucyjne koncepcje architektoniczne i wyjątkowy talent – wzbudzały i nadal wzbudzają – ogromne emocje. Na wystawie zaprezentowano ok. 150 eksponatów (planów, makiet, rysunków, rzeźb, mebli, elementów architektonicznych, ceramiki, fotografii, wideo), pochodzących z kolekcji hiszpańskich instytucji publicznych oraz prywatnych. Jest to pierwsza w Polsce, największa w Europie tak obszerna prezentacja dokonań hiszpańskiego architekta. 

Drugim przystankiem był Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – placówka naukowa i edukacyjna zlokalizowana w dzielnicy Ogrody, pełniąca jednocześnie funkcję publicznego parku. Nasze oczy cieszyły niezwykłe kompozycje roślin takich jak; sukulenty, rośliny strefy międzyzwrotnikowej, rośliny strefy podzwrotnikowej. Odwiedziliśmy dział biologii roślin, dział roślin ozdobnych, dział ekologiczno-geograficzny, dział geografii roślin, dział kolekcji dendrologicznych. Największe wrażenie wywarło na nas Alpinarium  gdzie  na 6000  m² zgromadzono ok. 1600 taksonów roślin z różnych pasm górskich stref od umiarkowanej po subarktyczną oraz ze strefy subantarktycznej. Okazy prezentowane są w układzie geograficznym oraz ekologicznym. Najbogatsza jest kolekcja roślin Karpat, a w szczególności Tatr. Zawiera ona ok. 350 taksonów ze stanowisk naturalnych, w tym wiele endemitów. Jest to jedno z najbogatszych alpinariów w Europie.

Czas w ogrodzie umilały wszędobylskie wiewiórki które nie odstępowały nas na krok. Oczywiście wycieczka do Poznania nie mogłaby się odbyć bez spaceru po Starym Mieście oraz degustacji rogali Marcińskich.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z naszej wyprawy.

E. Chocian, A.Podorska