Aktualności z życia szkoły

Zasady bezpiecznego internetu – 9 lutego 2016 r.

Ma na celu kształtowanie świadomości społecznej dotyczącej niebezpieczeństw, na które narażone są osoby korzystające z Internetu – zwłaszcza dzieci i młodzież. Anonimowość w sieci oraz  powszechny dostęp do cyberprzestrzeni niosą ze sobą całą gamę zagrożeń.
Do najczęściej występujących należą uwodzenie dzieci przez dorosłych o skłonnościach pedofilskich, pornografia oraz cyberprzemoc, czyli publikacja obraźliwych lub kompromitujących materiałów dotyczących innych osób. Wirtualny świat to jednak nie tylko zagrożenia dla dzieci, ale również dla wszystkich uczestników cyberprzestrzeni. Codziennie powstaje grubo ponad 100 tysięcy nowych wirusów. Niektóre z nich to zwykła złośliwość hakerów, inne z kolei mają na celu kradzież cennych informacji, takich jak numery kont czy numery pin. Dotyczy to już nie tylko komputerów, ale również smartfonów i tabletów.

Hasło tegorocznych obchodów „Lepszy internet zależy od Ciebie!” zwraca uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Należy również zwrócić szczególną uwagę na potencjał sieci oraz różne mozliwości jej zastosowania – w edukcji, w kontaktach z rówieśnikami, a także jako formę twórczej rozrywki.

W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu odbyły się zajęcia w klasach I pt. „Internet- narzędzie czy sposób na życie” przeprowadzone przez Pana Mirosława Majka – nauczyciela informatyki.

2_dbi2016_zasady