Aktualności z życia szkoły

Każdy może uratować życie

W Zespole Szkół Ponadpodstwowych w Wolinie 26 marca 2024 roku  obył się Dzień Bohatera, odwiedził nas kwiobus oraz rejestrowaliśmy potencjalnych dawców szpiku.

Wszyscy wiemy, jak ważne jest oddawanie krwi – ta prosta czynność może uratować czyjeś życie. Dlatego cieszy fakt, że coraz więcej osób decyduje się na udział w akcjach honorowego krwiodawstwa.

Akcja zorganizowana została przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły we współpracy
z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. Na parkingu przed szkołą dostępny był mobilny punkt pobierania krwi .

W naszym przedsięwzięciu wzięło udział ponad 40 osób. Wśród dawców znaleźli się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Zgłosiło się również kilkunastu mieszkańców Wolina i okolic. Aż 14 osób mogło oddać krew w tym dniu.

Równie dużym zainteresowaniem cieszył się punkt poboru próbek dla Fundacji DKMS zajmującej się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego. Jesteśmy dumni, że aż 27 osób zgodziło się zostać potencjalnymi dawcami, aby pomóc osobom chorym na nowotwory krwi, których jedyną szansą na przeżycie jest przeszczepienie szpiku.

Była to doskonała okazja, aby pokazać solidarność i wspólnie działać dla dobra innych. Wspaniała atmosfera, jaka panowała podczas akcji, pokazała, że młodzi ludzie potrafią działać razem i angażować się w ważne sprawy społeczne.

Dzięki uczestnictwu w akcji honorowego krwiodawstwa i w zapisach do bycia dawcami szpiku, uczniowie naszej szkoły zdali egzamin na prawdziwych obywateli, gotowych do niesienia pomocy innym. Wierzymy, że udział w takich wydarzeniach nie tylko rozwija empatię
i solidarność, ale również uczy odpowiedzialności za innych i własne zdrowie.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji oddawania krwi. Wasza postawa jest godna podziwu i motywuje nas wszystkich do kolejnych działań na rzecz innych. Mamy nadzieję, że akcja ta stanie się tradycją i będziemy mogli wspólnie uratować jeszcze więcej osób potrzebujących pomocy.