Aktualności z życia szkoły

Projekt „Kaszubska 28”

W dniu 17 maja 2023 roku uczniowie klasy I LO wzięli udział w projekcie edukacyjnym- Kaszubska 28”. Projekt Kaszubska 28” jest  realizowany  przez  Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie we współpracy z Aresztem Śledczym w Szczecie.

 W pierwszej części spotkania pracownik Instytutu Pamięci Narodowej,  Pan Marcin Łatacz zaprezentował uczestnikom  zarys historyczny więziennictwa w okresie stalinowskim. Następnie udaliśmy  się do Aresztu Śledczego w Szczecinie (Kaszubska 28). W czasie wizyty pracownik Instytutu przybliżył zwiedzającym historię tego szczególnego, w powojennej historii Szczecina, miejsca. Uczniowie przeszli   wewnętrznym dziedzińcem zobaczyli m.in. celę śmierci w Pawilonie B aresztu, gdzie w latach 1946-1955 wykonywane były wyroki śmierci orzeczone przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Szczecinie, wykonywane poprzez strzał w tył głowy, między innymi na żołnierzach podziemia niepodległościowego.  Jest to niewielkie pomieszczenie z czerwonej cegły, na samym środku ustawiony jest słup. To do niego przywiązywano tych, którzy zostali skazani na śmierć. W ciągu 11 lat zginęło tu przynajmniej kilkadziesiąt osób. Cela śmierci w dzisiejszym Areszcie Śledczym w Szczecinie stała się  miejscem pamięci ofiar komunistycznego terroru. Nazwiska 15 z nich trafiły na specjalną tablicę.

Kamila Oźmińska

Katarzyna Strzelczyk