Aktualności z życia szkoły

Świadome rodzicielstwo bez FAS

 

W dniach 16 – 17 października 2017 r. w klasach I LO, II LO, I TZ, II TZ, III TB i III TH odbyły się 90 – minutowe warsztaty pt „Świadome rodzicielstwo bez FAS” przeprowadzone przez Dialog Centrum Edukacji i Profilaktyki  w Krakowie ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wolinie.

 

Pomysł warsztatu zrodził się w związku z faktem, że coraz więcej młodych ludzi traktuje alkohol jako wręcz niezbędny element swojego życia towarzyskiego.Wśród tej młodzieży jest spora grupa nastolatków, którzy podejmują aktywność seksualną (przykładem niech będą uczennice w ciąży, uczennice-matki). Połączenie tych faktów daje duże ryzyko pijanych poczęć, picia w ciąży
oraz trudnego życia dla urodzonych dzieci.

 

Cele szczegółowe:

  1. Dostarczenie obiektywnych informacji, czym jest alkohol, jakie jest jego działanie oraz skutki spożywania.
  2. Zwrócenie uwagi na mity, jakie krążą wokół alkoholu.
  3. Uświadomienie młodzieży szkodliwego wpływu alkoholu na dziecko w okresie prenatalnym.
  4. Objaśnienie skutków picia alkoholu w ciąży – FAS.
  5. Motywowanie do abstynencji kobiet w ciąży.
  6. Świadome macierzyństwo nastawione na kochane i oczekiwane dzieci.