Aktualności z życia szkoły

Światowy Dzień Rzucania Palenia – 16 listopada 2017 r. – test uzależnienia od nikotyny wg Fagerströma

Samorząd Uczniowski wraz z Pedagogiem szkolnym Wiolettą Mackiewicz przypominają
o szkodliwości palenia.

Palenie tytoniu jest przyczyną zachorowań na choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego i krążenia. W krajach europejskich co piąty przypadek raka jest powodowany przez palenie papierosów. Konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osobę paląca, ale również jej bliskich. Bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuca o jedną czwartą, zwiększa także zagrożenie rakiem krtani i przełyku. Szkodliwe jest nawet przebywanie
w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego.

Problem palenia tytoniu jest w Polsce wciąż aktualny – codziennie w naszym kraju pali papierosy co trzeci mężczyzna oraz co piąta kobieta (badanie GIS i TNS, 2015 r.).

Tego dnia zachęcamy wszystkich palaczy, aby przynajmniej na jeden dzień podjęli próbę zaprzestania palenia.

Odstawienie papierosów jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania,
a nawet przedwczesnej śmierci z powodu chorób odtytoniowych.  Informacji na temat metod rzucenia palenia można zasięgnąć na stronie www.jakrzucicpalenie.pl.

 

Test uzależnienia wg Fagerstrőma pokaże Ci, jak bardzo jesteś zniewolony przez papierosy. Dlatego szczerze odpowiedz na pytania. Przy każdym zaznacz jedną odpowiedź.

 

 

 

Pytanie Odpowiedź Punkty
Jak szybko po przebudzeniu zapala Pan/Pani pierwszego papierosa? do 5 minut

6-30 minut

31-60 minut

po 60 minutach

3

2

1

0

Czy ma Pan/Pani trudności z powstrzymaniem się od palenia w miejscach, gdzie to jest zakazane? tak

nie

1

0

Z którego papierosa jest Panu/Pani najtrudniej zrezygnować? z pierwszego rano

z każdego innego

1

0

Ile papierosów wypala Pan/Pani w ciągu dnia? 10 lub mniej

11-20

21-30

31 i więcej

0

1

2

3

Czy częściej pali Pan/Pani papierosy w ciągu pierwszych godzin po przebudzeniu niż w pozostałej części dnia? tak

nie

1

0

Czy pali Pan/Pani papierosy nawet wtedy, gdy jest Pan/Pani tak chory/a, że musi leżeć w łóżku? tak

nie

1

0

 

Test uzależnienia od nikotyny wg Fagerströma – interpretacja wyników

Poniżej 7 punktów
Jesteś w mniejszym stopniu uzależniony biologicznie od nikotyny. Palenie tytoniu to dla Ciebie głównie przyzwyczajenie i nawyk kojarzony z określonymi sytuacjami. Wydaje się, że masz dużą szansę uporać się z paleniem papierosów. Za pomocą silnej woli, wsparcia ze strony najbliższych oraz preparatów farmakologicznych wspomagających rzucanie palenia powinno Ci się udać.

7 punktów i więcej
Twoje palenie papierosów to połączenie dwóch rodzajów uzależnienia: biologicznego i fizycznego, a to oznacza, że palenie to nie tylko nawyk i przyzwyczajenie, ale także potrzeba dostarczania do organizmu nikotyny. Jeśli próbowałeś już rzucić palenie, to wiesz, że największą trudność stanowiły dla Ciebie występujące po zaprzestaniu palenia objawy zespołu abstynencji. Aby skutecznie rzucić palenie, powinieneś się do tego przygotować: dobrze byłoby, żebyś porozmawiał z osobą, której udało się to zrobić i skorzystał z jej doświadczenia. Jeżeli podejmowałeś już wcześniej bezskuteczne próby, to tym razem poszukaj pomocy u lekarza, który przepisze Ci odpowiednie środki farmakologiczne redukujące objawy odstawienia nikotyny.