Aktualności z życia szkoły

Kampania społeczna – Too Young To Drink

 

Pomorze Zachodnie już od wielu lat aktywnie uczestniczy w międzynarodowej kampanii Too Young To Drink
w której bierze udział blisko 35 krajów europejskich.

Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, w ogóle nie powinny pić alkoholu. Jeśli kobieta w ciąży pije, dziecko pije razem z nią. Zaledwie pół godziny po spożyciu alkoholu jego stężenie we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi matki. Każda ilość alkoholu, nawet lampka wina lub okazjonalnie wypity drink działa toksycznie na rozwijające się w łonie matki dziecko. Im większa ilość trunku, tym większe jest ryzyko poważnych uszkodzeń, przedwczesnego porodu lub poronienia.

FAS jest zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń, które mogą wyrażać się jako opóźnienie umysłowe, dysfunkcja mózgu, anomalia rozwojowe, zaburzenia w uczeniu się i zaburzenia psychologiczne. Nieprawidłowości te są skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Choroba jest nieuleczalna, gdyż zmiany, które raz zaszły w mózgu nie mogą zostać cofnięte. W społeczeństwie nadal istnieje mnóstwo szkodliwych mitów nt. spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży. Nadal można usłyszeć o tym jak np. jeden kieliszek wina korzystnie wpływa na zdrowie matki. Wg. badań GIS z 2009 r. 14% kobiet będących w ciąży piła alkohol.

 

Zapobieganie FAS jest niezwykle proste, gdyż wystarczy, aby kobieta w ciąży nie spożywała napojów alkoholowych.