Aktualności z życia szkoły

Światowy Dzień Walki z AIDS

Każdego roku 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS. Dzień ten ma na celu uświadomienie społeczeństwa na temat choroby, rozwianie popularnych mitów oraz solidaryzowanie się z osobami chorymi.

To jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku. Tegoroczne hasło przyjęte przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: „Wyrównujmy” i jest wezwaniem do działania.


HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie. W 2021 roku:

38 400 000 osób żyło z HIV;

650 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV;

wykryto 1 500 000 nowych zakażeń HIV;

28 700 000 osób dorosłych żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową.

Odpowiednio wczesne wykrycie choroby oznacza normalne funkcjonowanie i wysoką jakość życia. Z odpowiednim leczeniem osoby chore na HIV dożywają podobnego wieku, co zdrowe osoby. Leczenie HIV/AIDS jest w Polsce refundowane.

W Dniu Walki z AIDS w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kamieniu Pomorskim odbył się V Powiatowy Konkurs Wiedzy o AIDS „POZYTYWNI” organizowany pod patronatem honorowym Starosty Kamieńskiego.

Założeniem konkursu jest zwiększenie świadomości ryzykownych zachowań, w zakresie zakażeń HIV, pogłębienie wiedzy, popularyzacja treści prozdrowotnych w zakresie profilaktyki, umożliwienie uczniom zaprezentowania swojej wiedzy.

Naszą szkołę w konkursie reprezentowały uczennice:

Wiktoria Paszkiewicz – kl. I Liceum Ogólnokształcące

Hanna Syjud              – kl. I Liceum Ogólnokształcące

Dorota Kruszyna        – kl. II Liceum Ogólnokształcące.