Aktualności z życia szkoły

Światowy Dzień Walki z AIDS

Każdego roku 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS. Dzień ten ma na celu uświadomienie społeczeństwa na temat choroby, rozwianie popularnych mitów oraz solidaryzowanie się z osobami chorymi.

Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: Pozwólmy społecznościom być liderami.

Społeczności osób zagrożonych HIV i żyjących z HIV stanowią o postępie w eliminacji tego zakażenia, są otwarte na innowacje, monitorują wdrażanie polityk i usług. Dlatego trzeba je wspierać w roli liderów.

HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie. W 2022 roku:

  • 39 000 000 osób żyło z HIV;
  • 630 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV;
  • wykryto 1 300 000 nowych zakażeń HIV;
  • 29 800 000 osób żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową.

W naszym kraju, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2022 r. zakażenie HIV stwierdzono u 30 092 osób. Ogółem odnotowano 4 013 zachorowań na AIDS. 1 471 chorych zmarło. W połowie roku 2023 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było
ok. 19 045 pacjentów, w tym 178 dzieci.

21 listopada 2023 r. odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS. Wzięło w nim udział
19 uczniów z klas I – IV.

I miejsce         –           Maja Kowalska – kl. I LO

II miejsce        –           Amelia Mazur – kl. III TH

III miejsce      –           Maja Warzyńska – kl. I LO

29 listopada 2023 r. w ramach promocji zdrowia i profilaktyki AIDS odbyły się spotkania klas II, III i IV TH z Panią Agatą Brzęczkowską – Tutak, przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kamieniu Pomorskim. Młodzież zapoznała się sytuacją sanitarno-epidemiologiczna w zakresie HIV i AIDS w Polsce i na świecie, patogenezą, drogami szerzenia się zakażenia HIV, objawami klinicznymi, testowaniem i leczeniem. Dowiedziała się, jak ważne są bezpieczeństwo w kontaktach intymnych  i profilaktyka HIV.

W Dniu Walki z AIDS w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kamieniu Pomorskim odbył się VI Powiatowy Konkurs Wiedzy o AIDS „POZYTYWNI” organizowany pod patronatem honorowym Starosty Kamieńskiego.

Założeniem konkursu jest zwiększenie świadomości ryzykownych zachowań, pogłębienie wiedzy, popularyzacja treści prozdrowotnych w zakresie profilaktyki, umożliwienie uczniom zaprezentowania swojej wiedzy.

Naszą szkołę w konkursie reprezentowały uczennice Maja Kowalska i Amelia Mazur.

Wioletta Mackiewicz