Aktualności z życia szkoły

WARSZTATY „MŁODE POMORZE ZACHODNIE W WALCE Z FAKE NEWSAMI I MOWĄ NIENAWIŚCI” – ŚWINOUJŚCIE 04 – 06.09. 2019 R.

Jak reagować na kłamstwo, obnażać manipulację, zwalczać mowę nienawiści i dezinformację? Jak poruszać się w przestrzeni Internetu i mediów społecznościowych zachowując krytyczną postawę wobec serwowanych tam informacji?

            W pierwszym tygodniu września trzynastoosobowa grupa młodzieży z naszej szkoły miała możliwość uczestnictwa w trzydniowym spotkaniu reprezentantów młodzieży z województwa zachodniopomorskiego, obejmującym warsztaty z ekspertami oraz konferencję w ramach wizyty studyjnej Komisji Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych (CIVEX), dotyczącą problemów fake newsów i dezinformacji.  Inicjatorem spotkania  był marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, członek Komisji CIVEX.  Merytorycznie i organizacyjnie opiekowali się nami pracownicy Sekretariatu ds Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

            Część warsztatowa obejmowała zajęcia z dr Adamem Lelonkiem z Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji dotyczące propagandy, dezinformacji i fałszywych informacji. Drugi panel dotyczył zagadnienia: „Fake Busters, czyli fact-checking i metody weryfikacji informacji” i był prowadzony przez specjalistkę marketingu sektora publicznego Annę Mierzyńską. Nasi uczniowie mieli okazję zetknąć się z różnymi punktami widzenia, poglądami, temperamentami, ponieważ uczestniczyli w treningu w grupach mieszanych,  z rówieśnikami z innych szkół i rad młodzieżowych.

            W piątek uczestniczyliśmy w spotkaniu Komisji CIVEX, która miała miejsce w hotelu Radisson Blu w Świnoujściu. Dyskusję otworzył gospodarz konferencji Olgierd Geblewicz, który przywitał gości i zaakcentował rolę podnoszenia kultury dyskusji w Internecie w walce   z trollingiem i cyfrową przemocą. Efekty prac grupy East StratCom, koncentrującej się na kampaniach dezinformacyjnych płynących ze strony Federacji Rosyjskiej zaprezentowała w swoim wystąpieniu Martyna Bildziukiewicz. Następna prelegentka, Maja Mazurkiewicz przybliżyła  uczestnikom spotkania wspieraną przez Komisję Europejską inicjatywę „Wojowników Klawiatury”, którą stanowią sami użytkownicy Internetu,  dobrowolnie i oddolnie dementujący nieprawdziwe informacje oraz mity unijne. Podsumowaniem spotkania były wystąpienia trenerki Anny Mierzyńskiej oraz członków Rady Młodzieżowej województwa zachodniopomorskiego. Mogliśmy posłuchać głosu młodzieży, która dostrzega potrzebę kształcenia umiejętności sprawnej weryfikacji  informacji pojawiających się w mediach, dostrzega zagrożenia cyfrową przemocą i nie jest obojętna na jej przejawy. Anna Mierzyńska podkreśliła ogromny problem jakim jest bezrefleksyjne przyjmowanie nieprawdziwych informacji przez użytkowników Internetu. Jako konieczne wskazała rozpowszechnianie metod weryfikacji przekazów medialnych i wprowadzenie tych umiejętności do edukacji szkolnej. Zwieńczeniem konferencji była projekcja filmu nagranego podczas warsztatów,  w którym młodzież wypowiada się na temat kluczowych dla dyskusji zagadnień nienawiści w mediach, fake newsów i sposobów ich sprawdzania.

            W programie uczestniczyli: Irena Stolarek, Andżelika Jędzura z kl. IV TH, Jakub Soliński i Maciej Dopadło z kl. III TB; Iga Zienkiewicz z kl. III LO, Sara Maślak, Natalia Malinowska,  Jakub Gabryś, Krzysztof Skukowski  z kl. II LO Kinga Chybicka, Klaudia Stanisławska z kl. II TH, oraz  Gracjan Wądołowski, Dawid Alfut z kl. II TB.

Katarzyna Strzelczyk
Agnieszka Temkowicz