Aktualności z życia szkoły

WYCIECZKA DO BERLINA DO MUZEUM EGIPSKIEGO I NA JARMARK ŚWIĄTECZNY.

12. grudnia 2017 roku 17 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami panią A. Jarząb, panią A. Temkowicz, panią G. Laskowską, panią E. Chocian i panem M. Majkiem, odwiedziło stolicę Niemiec. Celem wycieczki było rozpowszechnianie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych, poznanie kultury kraju i tradycji związanych z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia w Niemczech poprzez zwiedzanie Muzeum Egipskiego – Neues Museum i udział w tradycyjnym jarmarku bożonarodzeniowym na Alexanderplatz i przy Czerwonym Ratuszu.

Wizyta w Berlinie rozpoczęła się zwiedzaniem Neues Museum – Muzeum Egipskiego, na Wyspie Muzeów, w którym znajduje się kolekcja zabytków Starożytnego Egiptu. Najsłynniejszym obiektem jaki można zobaczyć w muzeum jest dobrze zachowane i żywe kolorystycznie popiersie królowej Nefretete. W drodze do Muzeum Egipskiego uczniowie mogli podziwiać osobliwe zabytki Berlina: Reichstag, Bramę Brandenburską, Uniwersytet Humbolta, Plac Poczdamski, wieżę telewizyjną na Alexanderplatz. Kolejnym punktem wycieczki był jarmark świąteczny przed Czerwonym Ratuszem – Weihnachtsmarkt am Roten Rathaus, gdzie oprócz wielu stoisk znajdują się lodowisko wokół Fontanny Neptuna i diabelski młyn z gondolami wyjeżdzającymi na wysokość 50 metrów, z którego rozciąga się widok na Bramę Brandenburską, Plac Poczdamski, aż do wieży radiowej. Oprócz tego można było tam spotkać świętego Mikołaja i jego latające sanie, zwierzęta i oczywiście stoiska wystawców, którzy oferują świąteczne ozdoby, wyroby z drewna, pamiątki, grzane wino i smakołyki. Ostatnim punktem wycieczki był jarmark świąteczny na Alexanderplatz, jeden z największych jarmarków w Berlinie, na którym stoi wysoka świąteczna piramida oświetlona ponad 5 tysiącami lampek, z której można podziwiać cały plac. Na jarmarkach mogliśmy poczuć świąteczny klimat. Unosząca się w powietrzu woń karmelizowanych owoców i prażonych migdałów mieszała się z zapachem pieczonych kiełbasek i kasztanów, smażonych pieczarek i grzanego wina z korzennymi przyprawami. Wyjazd do Berlina był dla uczniów nie tylko okazją do obejrzenia wielu ciekawych miejsc stolicy Niemiec, lecz również do bliższego poznania tradycji Świąt Bożego Narodzenia oraz kultury naszych sąsiadów.

 

Agnieszka Temkowicz