Aktualności z życia szkoły

WYCIECZKA DO PARYŻA I DISNEYLANDU

W dniach 25-30 września 2023 roku odbyła się wycieczka szkolna do Paryża. Wzięli w niej udział chętni uczniowie naszej szkoły. Nad wszystkimi czuwały panie Iwona Łukaszewicz, Magdalena Rek, Daria Hurbik, Alicja Ożyńska i Anna Wenta. Po całonocnej podróży w godzinach przedpołudniowych dotarliśmy do stolicy Belgii – Brukseli. W ramach odpoczynku poszliśmy na spacer, który rozpoczęliśmy od Królewskiej Galerii Świętego Huberta, najstarszego w mieście i bogato zdobionego pasażu handlowego. Następnie przeszliśmy na Grand-Place czyli brukselski rynek uważany za jeden z najpiękniejszych rynków miejskich na świecie. Zobaczyliśmy Ratusz, Dom Króla i wiele zabytkowych kamienic cechowych. Na koniec mieliśmy okazję zrobić zdjęcie pod Manneken-Pis, maleńkim pomnikiem siusiającego chłopca będącym symbolem miasta. Była również chwila czasu na zakup pamiątek i skosztowanie podobno najlepszej na świecie belgijskiej czekolady. Przejeżdżając przy siedzibie Parlamentu Europejskiego udaliśmy się na nocleg prosto do Paryża.

Odkrywanie Paryża zaczęliśmy od wyspy La Cité, historycznego centrum i kolebki Paryża. Zobaczyliśmy Pałac Sprawiedliwości, Świętą Kaplicę oraz więzienie Conciergerie – elementy dawnego Pałacu Królewskiego. Uwieńczeniem spaceru była możliwość zobaczenia zgliszczy Katedry Notre Dame – ikony stylu gotyckiego i, dzięki historii dzwonnika Quasimodo i cyganki Esmeraldy, najbardziej znanej katedry świata, która została zniszczona w czasie wielkiego pożaru 15/04/2019. Następnie udaliśmy się w kierunku paryskiego Hôtel de Ville (Ratusz) oraz ekstrawaganckiego budynku Centrum Pompidou.

Później zupełnie zmieniliśmy krajobraz, przemieszczając się metrem do supernowoczesnej dzielnicy La Défense, paryskiego odpowiednika Manhattanu. Był też czas na zakupy w najczęściej odwiedzanym centrum handlowym w Paryżu „Les Quatre Temps” oraz na fotki z największą atrakcją dzielnicy czyli La Grande Arche („Wielki Łuk”).

Na koniec dnia pojechaliśmy metrem do Luwru, najsłynniejszego muzeum świata. Zobaczyliśmy światowej sławy dzieła malarstwa i rzeźby. Wśród tysięcy eksponatów szczególnie urzekła nas tak zwana „wielka trójka Luwru” czyli Mona Lisa namalowana przez Leonarda da Vinci, Wenus z Milo oraz Nike z Samotraki.

Następnego dnia wreszcie przyszła pora na podniebny Paryż i jego największą atrakcję czyli Wieżę Eiffla. Wjechaliśmy na sam jej szczyt aby podziwiać panoramę miasta z wysokości 276 metrów. Następnie statek popłynęliśmy w rejs po Sekwanie, w czasie którego zobaczyliśmy najważniejsze atrakcje miasta z zupełnie innej, wodnej perspektywy. Po rejsie udaliśmy się w okolicę Wielkich Bulwarów, wytyczonych za czasów Ludwika XIV. Bulwary. W tej części miasta zobaczyliśmy piękny i monumentalny budynek Opery Garnier. Później poszliśmy spacerem w kierunku placu Vendôme będącego siedzibą paryskich jubilerów i luksusowego hotelu Ritz. Weszliśmy na chwilę do Ogrodów Tuileries, a przechadzkę zakończyliśmy na Placu de la Concorde, czyli Placu Zgody. To miejsce to początek najsłynniejszej ulicy świata czyli Champs Elysées (Pola Elizejskie) uwieńczonej słynnym Łukiem Triumfalnym. Na zakończenie dnia pospacerowaliśmy po dzielnicy artystów Montmartre. Zobaczyliśmy Plac Pigalle, kabaret Moulin Rouge oraz malowniczy Plac du Tertre pełen restauracji, muzyków i portrecistów. Na szczycie wzgórza Montmartre wielkie wrażenie wywarła na nas widoczna z daleka Bazyliki Sacré Coeur i przepiękna panorama całego Paryża!

Ostatni dzień wycieczki stał pod znakiem podparyskiego Disneylandu – magicznej krainy Myszki Miki i jej przyjaciół.  Zabawa w parku rozrywki była wspaniała. Po całym dniu bardzo zmęczeni i szczęśliwi udaliśmy się do domu. Paryż na długo pozostanie w naszej pamięci!