Aktualności z życia szkoły

WYCIECZKA NA JARMARK ŚWIĄTECZNY DO BERLINA

16 grudnia 2019 roku odbyła się wycieczka do Berlina, podczas której uczniowie wraz z opiekunami zwiedzali najbardziej atrakcyjne miejsca stolicy Niemiec  oraz uczestniczyli w tradycyjnym jarmarku bożonarodzeniowym. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wyspy Muzeów (Museum Insel), wyspy leżącej na rzece Sprewie, w centrum Berlina, gdzie znajduje się jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata, obejmujący Muzeum im. Bodego, Muzeum Pergamońskie, Nowe Muzeum, Starą Galerię Narodową oraz Stare Muzeum. Podczas wizyty w Neues Museum – Muzeum Egipskim mogliśmy podziwiać znajdującą się tam kolekcję zabytków Starożytnego Egiptu. Najsłynniejszym obiektem jaki można tam zobaczyć jest dobrze zachowane i żywe kolorystycznie popiersie królowej Nefretete. Po wizycie w muzeum udaliśmy się na najbardziej znany bulwar Berlina Unter den Linden, znajdujący się po wschodniej stronie Placu Paryskiego. Podczas wycieczki mogliśmy zobaczyć min: Uniwersytet Humboldtów, Opernpalais (dawny pałac Hohenzollernów), Ambasady: Francji, Polski, Federacji Rosyjskiej, Węgier, Operę Państwową (Staatsoper) i Katedrę Berlińską. Kolejnym punktem wycieczki była Brama Brandenburska, najbardziej znany symbol Berlina jak również znajdująca się nieopodal siedziba niemieckiego Bundestagu – Reichstag. Spod gmachu Parlamentu ruszyliśmy w kierunku Kolumny Zwycięstwa – Siegessäule, znajdującej się w parku Großer Tiergarten, która upamiętnia zwycięstwo Prus nad Danią w wojnie duńskiej w 1864 roku, a także zwycięstwa w wojnie z Austrią i z Francją. Ostatnim punktem wycieczki był świąteczny jarmark świąteczny przy Czerwonym Ratuszu oraz jarmark na Alexanderplatz. Na jarmarku przy Czerwonym Ratuszu mogliśmy poczuć nie tylko niezwykłą, świąteczną atmosferę, podziwiać stragany z artykułami rękodzieła, ozdobami choinkowymi, upominkami i specjałami kulinarnymi lecz również szusować na łyżwach na największym w Berlinie torze do jazdy usytuowanym wokół Fontanny Neptuna oraz przejechać się w gondoli na Diabelskim Młynie i podziwiać piękną panoramę Berlina.  Przepiękna sceneria, unoszące się w powietrzu zapachy cynamonu, grzanego wina, słodkich ciasteczek, pieczonych kiełbasek wprowadziły nas w świąteczny nastrój. Wyjazd do Berlina był dla uczniów nie tylko okazją do obejrzenia wielu ciekawych miejsc stolicy Niemiec, lecz również do bliższego poznania tradycji Świąt Bożego Narodzenia oraz kultury naszych sąsiadów.

 
                                                            Agnieszka Temkowicz