Aktualności z życia szkoły
Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, na czym polegał iluzoryczny dynamizm epoki gierkowskiej, w jaki sposób przebiegała budowa „drugiej Polski”, jak społeczeństwo i władza zareagowały na zmierzch pozornej koniunktury. Wraz z przewodnikiem prześledzili rozwój niezależnych inicjatyw społecznych oraz okoliczności wyboru Karola Wojtyły na papieża.
Szczególne zainteresowanie wzbudziły wybuchy strajków latem 1980 roku, które doprowadziły do powstania największej w latach powojennych siły społeczno – politycznej w Polsce. Zgłębiono sukces „Solidarności” i okres szesnastu miesięcy nieustannej konfrontacji z władzą zakończony dramatem stanu wojennego.
W dalszej części zajęć uczniowie zostali zapoznani ze zmianami zachodzącymi w Związku Radzieckim oraz na arenie międzynarodowej. Usłyszeli o strajkach w 1988 roku, które przyczyniły się do zainicjowania rozmów Okrągłego Stołu. Nie zabrakło informacji na temat wyborów czerwcowych oraz sejmu kontraktowego.
Wędrując w czasie uczestnicy tej ważnej lekcji historii mogli na podstawie multimedialnej ekspozycji stałej Centrum Dialogu „Przełomy” zidentyfikować miejsce i rolę Szczecina oraz jego przedstawicieli w kluczowych wydarzeniach kształtujących współczesne oblicze Polski.